piątek, 10 stycznia 2014

Prosjekt: norsk - motywacja, cel i plan działania

Przed rozpoczęciem nauki konkretnego języka obcego należy rozpoznać i określić swoją motywację. Gdy musisz się nauczyć języka, polecam kurs lub lekcje prywatne. Zewnętrzna motywacja (metoda kija i marchewki) będzie bodźcem do kontynuowania wysiłku. Gdy jednak chcesz się uczyć (bo chcesz wyjechać, dostać nową/lepszą pracę, interesuje Cię kraj, poznałeś/aś kogoś interesującego), wtedy masz w kieszeni wszystko, czego potrzeba (chęć, motywację, czas), by podjąć naukę samemu.

Moim celem jest opanować język norweski w stopniu komunikatywnym w ciągu najbliższego roku, to znaczy porozumiewać się na podstawowe tematy z życia codziennego - takie A2, czyli bez ciśnienia, a jak się uda więcej, to super. W międzyczasie zamierzam wyznaczać sobie mniejsze, stopniowe cele, np. do marca chciałabym poznać 4 lub 5 podstawowych czasów, aby móc mówić nie tylko o teraźniejszości, ale też przeszłości i przyszłości.

Bazując na mojej wiedzy ze studiów i pracy nauczyciela, a przede wszystkim na własnych doświadczeniach w nauce języków, opracowałam sobie plan działania. Na razie tylko na najbliższe miesiące, a w trakcie nauki będę dostosowywać go do swoich potrzeb.

Aby móc komunikować się w języku (pisemnie i ustnie), konieczna jest znajomość słownictwa i w pewnym stopniu gramatyki. Bez nich nie wypowiemy ani słowa czy zdania :-) Gdy opanujemy już choćby niewielki ich zakres, możemy zacząć słuchać (i trochę rozumieć), mówić, czytać i pisać. Dlatego też najbliższe tygodnie planuję poświęcić na naukę słownictwa i gramatyki, oczywiście przy użyciu wszystkich 4 wymienionych zdolności, ale wprowadzając je stopniowo.

O metodach napiszę w kolejnym poście, ale niedługo zamieszczę wpis z listą stron i blogów, z jakich korzystam lub zamierzam korzystać.

Chcę jeszcze raz podkreślić, że nie jest to blog, z którego można się nauczyć języka norweskiego, bo sama dopiero zaczynam moją przygodę z nim. Nie będę więc potrafiła odpowiedzieć na pytania i mogę robić błędy (aczkolwiek postaram się ich unikać). Ten blog z założenia ma służyć przede wszystkim mnie samej, ale być może też innym osobom do tego, by w trakcie nauki podążać określoną trasą do celu. Ową trasę wytyczam sama, ale korzystając z przewodników - czyli blogów i stron do nauki norweskiego. Bardzo mile widziane będą drogowskazy, czyli komentarze od osób już znających ten język. 

Ruszajmy w drogę! :-)

http://www.123rf.com/clipart-vector/hiker.html
www.123rf.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz