poniedziałek, 3 lutego 2014

Projet: français - start i lista linków

Wspominałam już, że uczyłam się kiedyś francuskiego - dokładniej do czerwca 2013 roku, kiedy to skończyłam moją studencką przygodę. To piękny język i nie chciałabym go zapomnieć, a wręcz przeciwnie - chcę poszerzać swoją wiedzę i doskonalić umiejętności. Dlatego postanowiłam wprowadzić francuski do mojego tygodniowego planu jazdy. Na początek przeznaczę na ten język poniedziałki, a od połowy lutego prawdopodobnie niedziele. Nie będzie więc wpisów z serii prosjekt: norsk w te dni.

sta.uwi.edu


Cel

Obecnie moją znajomość francuskiego określam na coś pomiędzy A2 a B1. O poziomach biegłości językowej wg Rady Europy można poczytać np. TUTAJ. Jest tam też ciekawa tabelka, z której wynika, że uczeń - oczywiście zależnie od "indywidualnych chęci i predyspozycji" i uczęszczający na kurs organizatora (za granicą, czyli nauka praktycznie 24h) - może przejść z poziomu miedzy podstawowym a średnio-zaawansowanym - czyli mniej więcej ja z francuskim - na B2 w ciągu zaledwie około 10 tygodni! Idąc dalej: nabranie biegłości z poziomu zerowego to kwestia jedynie 32 tygodni, czyli około pół roku (czytaliście już mój wpis "Chris Lonsdale - język w 6 miesięcy"?). 

Wróćmy do rzeczywistości :) Pierwszy rok studiów dał mi bardzo wiele, ale już na drugim z różnych przyczyn niestety zwolniłam tempo. Czytanie i pisanie idzie mi trochę lepiej niż rozumienie ze słuchu i mówienie, więc wiem, że muszę szczególnie popracować nad tymi umiejętnościami. Dużo pracy czeka mnie nad słownictwem i gramatyką, która jest wg mnie naprawdę trudna i wymaga wielu ćwiczeń. 

Do końca roku chciałabym osiągnąć pewne B1 i przynajmniej zbliżyć się do poziomu B2, a w 2015, pewnie dopiero w drugiej połowie, być może zdawać egzamin z francuskiego.

Zamierzam korzystać z poniższych materiałów: 

1) telewizja, wiadomości, reportaże
2) radio
3) seriale, bajki
4) blogi i strony do nauki francuskiego
5) blogi do poczytania
6) fora, czaty

7) inne

Jest z czego wybierać! Gramatykę mam zamiar przypominać sobie głównie z notatek ze studiów. Po prawej stronie znajdziecie stronkę z odmianą czasowników (la conjugaison), z której korzystam - oczywiście wtedy, gdy nie mam pod ręką Bescherella :)

Może ktoś z Was zna i poleci jakąś ciekawą stronkę?


7 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki, żeby udało się zrealizować plan!

   Zapraszam też do mnie- może znajdziesz coś przydatnego:
   www.francais-mon-amour.blogspot.fr

   Usuń
  2. Właśnie uzupełniłam wpis - tyle nowych linków! Bardzo dziękuję za Twoje odwiedziny i komentarz.

   Usuń
 2. gabfle zostało źle zalinkowane, pozostała część robi bardzo dobre wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście. Już poprawiłam. Dzięki za komentarz!

   Usuń